exo logo

Ponuka

V tejto sekcií nájdete našu PONUKU - aktivity, ktoré ponúkame verejnosti, školám, neformálnym skupinám či firmám. Okrem umelej lezeckej steny (pre viac informácií kliknite na sekciu LEZECKÁ STENA), ktorú prevádzkujeme v Mládežníckom centre Kontakt sú to tieto aktivity:


Lanové prekážky
  –  sú tzv. "konštrukcie", ktoré sa skladajú z lán a iných prvkov postavaných (nainštalovaných) tak, aby spĺňali nielen estetický, ale aj praktický účel: zdolať ich svojou šikovnosťou, motivovať ľudí k tímovej práci a vzbudiť ich záujem o prekonanie problémov. Prekážky, ktoré ponúka klub DELF, delíme na vysokolanové a nízkolanové prekážky a v rámci tohto delenia rozoznávame prekážky mobilné a stacionárne.

a) Nízkolanové prekážky  adrenalínový zážitok, ktorý sa síce odohráva tesne nad zemou, ale nohy a ruky sa vám budú triasť rovnako ako keby ste boli vo veľkých výškach.  

Sú umiestnené nízko nad zemou (chodidlá lezca by nemali presiahnuť viac ako 1 meter), preto si nevyžadujú istenie lanom. Nikdy však netreba podceňovať situáciu, preto sú pri stavbe a prekonaní prekážok vždy prítomní nielen odborní inštruktori (vyškolené osoby), ale aj tzv. spoteri. "Spoter" je osoba, ktorá stojí "na pevnej zemi" a dáva pozor na toho, ktorý v tej chvíli prelieza, prekonáva prekážku. Počas lezenia na prekážkach je dôležité mať okolo seba viacerých spoterov, pretože riziko pádu je časté a nikdy sa nedá predpokladať, či daná osoba spadne smerom dopredu alebo dozadu. Úlohou spotera nie je zachytiť pád tak, aby daná osoba nespadla vôbec na zem. Bolo by to nebezpečné pre oboch, pretože by mohlo dôjsť k zraneniu. Spoter by mal pád stlmiť. To znamená, že pád bude miernejší a zabráni sa tak vážnym úrazom.

Niektoré prekážky sú ťažšie ako sa zdajú, preto je dôležité zapojiť nielen svaly, ale aj dôvtip a vynaliezavosť. Výnimočnosť niektorých z prekážok spočíva v tom, že na ich prekonanie je potrebný zapojiť celý tím. 

                                                         

b) Vysokolanové prekážky sú technicky i materiálne náročnejšie na prípravu. Už z názvu vyplýva, že ich umiestnenie je vyššie nad zemou, preto si mnohokrát vyžadujú zaistenie lanom, resp. iné opatrenia. Do stavby takýchto prekážok by sa mal pustiť len naozaj kvalitne vyškolený odborník. Dôležité je poznať tiež okrem základných uzlov aj náročnejšie ( náhradné v krízových situáciách), ich vlastnosti a použitie. DELF klub ponúka rôzne atraktívne vysokolanové prekážky – napr. lanovku, pavúčiu stenu a pod. 

          

c) Mobilné prekážky  sú prekážky, ktoré je možné prenášať a inštalovať na rôznych miestach. Vyžaduje si to flexibilné a pohotové prispôsobovanie sa rôznym miestam (terénu – nesmú mu však chýbať oporné body, ako napr. stromy, na ktoré sa prekážky inštalujú). DELF klub sa práve špecializuje na mobilné prekážky. Vy nám zavoláte a my prídeme aj s prekážkami priamo k vám!!!

 d) Stacionárne prekážky sú prekážky, ktoré sú napevno nainštalované na jednom mieste. K špecifikám patrí aj materiál použitý pri ich výstavbe – najmä oceľové laná. Takéto prekážky možno nájsť v rôznych lanových centrách. DELF klub plánuje do budúcnosti rozšíriť svoju ponuku lanových prekážok práve o  podobné lanové centrum.

 "Schody do neba" síce sa po nich nedostanete priamo do neba, resp. do oblakov, avšak sa budete cítiť, ako by ste ich mali na dosah. Základný princíp tejto prekážky je naučiť sa udržiavať stabilitu a trpezlivosť, až pokým nedosiahnete cieľ. Stavba tejto prekážky nie je až tak náročná. Kotviaci bod pre istiace lano a rovný povrch zeme pre umiestnenie prvého schodu sú najdôležitejšie body, ktoré musíme splniť pri stavbe tejto prekážky. Ďalej už len lezec pridáva schod za schodom a štverá sa do výšok.... (túto prekážku radíme k vysokolanovým prekážkam, a preto sa tu vykonáva istenie).

        
   

 "Rebrík" – ponúka podobný zážitok ako pri predchádzajúcej prekážke, avšak na to, aby ste sa dostali na samý vrch tohto rebríka, musíte zapojiť svoje svaly a vynaliezavosť. Táto prekážka je už predpripravená. Spleť dutých hliníkových rúrok spojených oceľovým lankom stačí upevniť na dva kotviace body približne vo výške 11 - 12 metrov. Nie je to rebrík ako hociktorý iný. Po prekonaní jednej rúrky – schodíka sa vzdialenosť k tomu druhému zväčšuje. Ako pomoc môžete využívať rôzne slučky, ktoré visia na jednotlivých rúrkach. Už dosť vysvetľovania... Ako sa vraví: "Lepšie raz vidieť ako stokrát počuť."

               

 Upozornenie : Nikdy sa nepúšťajte do stavby prekážok, pokiaľ nemáte patričné školenie. Môžete ohroziť nielen svoj život, ale život osôb, ktoré budú tieto prekážky prekonávať!!!!!

 Zverte sa do rúk odborníkov, ktorí vám ručia za kvalitný a bezpečný adrenalínový zážitok!!!!

V prípade záujmu kontaktujte prosím: 0911 414 189 alebo 0907 079 142


Foto galéria


Komentáre :0

Pridať komentár »

Pridať komentár

  • Pre pridanie komentára sa musíte prihlásiť. Prihlásiť sa TU